Jump to content

Register a free account to unlock additional features at BleepingComputer.com
Welcome to BleepingComputer, a free community where people like yourself come together to discuss and learn how to use their computers. Using the site is easy and fun. As a guest, you can browse and view the various discussions in the forums, but can not create a new topic or reply to an existing one unless you are logged in. Other benefits of registering an account are subscribing to topics and forums, creating a blog, and having no ads shown anywhere on the site.

Click here to Register a free account now! or read our Welcome Guide to learn how to use this site.

Photo

INFORMACJE PO POLSKU

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 dj.zolw

dj.zolw

• Members
  • 2 posts
  •  
  • Local time:05:37 PM

Posted 29 September 2009 - 03:16 PM

Witam Wszystkich User'ów niniejszego forum.

Zainstalowałem COMBOFIX'a i otrzymałem log z programu.
Zamieszczę go poniżej i czekam na pomoc.
Wiem, że mam coś z nim zrobić ale na polskiej stronie obsługi jest w instrukcji napisane tylko, że Ktoś mi tu pomoże...
Niestety, wszystkie tematy są w języku angielskim a nie radzę sobie z nim aż tak biegle...

Mam nadzieję, że coraz więcej polskich User'ów pojawiać się będzie na tym forum i może wreszcie Ktoś założy polskie forum zamiast tylko temat.
Pewnie przydałoby się to jako pomoc dla takich lamerów w Combofixie jak ja. :thumbsup:

Pozdrawiam, zolw.

MÓJ LOG JEST W ZAŁĄCZNIKU.

BC AdBot (Login to Remove)

#2 boopme

boopme

To Insanity and Beyond

• Global Moderator
  • 73,440 posts
  •  
  • Local time:11:37 AM

Posted 29 September 2009 - 03:42 PM

Hello i used the Google translator..

Hi All User'ów this forum.

COMBOFIX'a installed and got the log from the program.
Place it below and wait for help.
I know I have something to do with it but on the Polish side in the instruction manual is written only that someone can help me here ...
Unfortunately, all subjects are in English and can not cope with it so fluently ...

I hope that more and more Polish User'ów will appear in this forum and someone may finally establish Polish forum instead of just the topic.
This is probably useful for you as an aid for such lamerów in Combofixie like me.

Yours, turtle.

MY LOG IS IN ANNEX.

Place the ComboFix log here HijackThis Logs and Virus/Trojan/Spyware/Malware Removal ,click New Topic,give it a relevant Title and post that complete log.

Let me know if it went OK.
How do I get help? Who is helping me?For the time will come when men will not put up with sound doctrine. Instead, to suit their own desires, they will gather around them a great number of teachers to say what their itching ears want to hear....Become a BleepingComputer fan: Facebook

#3 garmanma

garmanma

Computer Masochist

• Members
  • 27,809 posts
  •  

Posted 29 September 2009 - 05:13 PM

Robi wy mówicie Język francuski (francuski) albo Niemiec (niemiecki)?
Mark
Posted Image
why won't my laptop work?

Having grandkids is God's way of giving you a 2nd chance because you were too busy working your butt off the 1st time around
Do not send me PMs with problems that should be posted in the forums. Keep it in the forums, so everyone benefits
Become a BleepingComputer fan: Facebook and Twitter

#4 snemelk

snemelk

inżynier

• Malware Response Team
  • 1,468 posts
  •  

Posted 30 September 2009 - 01:26 PM

Witaj żółw!... ;).

Niestety Polskie fora internetowe oferują pomoc słabą jakościowo - gdyby było to możliwe, już dawno przynajmniej jedno z nich byłoby umieszczone na liście...

Poprosiłbym Cię o zarejestrowanie się na tym forum: SWI forums, z procesem rejestracji powinieneś sobie poradzić, jeśli nie to pytaj w tym temacie...
Następnie, w subforum Malware Removal utwórz nowy temat (New Topic) - opisz po Polsku problem, który występuje oraz wklej 2 logi - pierwszy z programu HijackThis a drugi z programu ComboFix (nie dawaj ich jako załącznik)...
Wtedy będę w stanie Ci pomóc - na razie nie widzę nawet loga z programu ComboFix, bo nie udało Ci się go załączyć... ;)..

Czekam na efekty i pozdrawiam!.. :thumbsup:

/snemelk
c18903e63196580f.gif
snemelk.hekko.pl - my site with a few computer security tips...
Silesia - that's where I live!

"If I had some duct tape, I could fix that." - MacGyver

#5 dj.zolw

dj.zolw
  • Topic Starter

• Members
  • 2 posts
  •  

Posted 30 September 2009 - 04:36 PM

Witaj żółw!... ;).

Niestety Polskie fora internetowe oferują pomoc słabą jakościowo - gdyby było to możliwe, już dawno przynajmniej jedno z nich byłoby umieszczone na liście...

Poprosiłbym Cię o zarejestrowanie się na tym forum: SWI forums, z procesem rejestracji powinieneś sobie poradzić, jeśli nie to pytaj w tym temacie...
Następnie, w subforum Malware Removal utwórz nowy temat (New Topic) - opisz po Polsku problem, który występuje oraz wklej 2 logi - pierwszy z programu HijackThis a drugi z programu ComboFix (nie dawaj ich jako załącznik)...
Wtedy będę w stanie Ci pomóc - na razie nie widzę nawet loga z programu ComboFix, bo nie udało Ci się go załączyć... ;)..

Czekam na efekty i pozdrawiam!.. :thumbsup:

/snemelk

Witaj Snemelk! :flowers:

hehe, masz rację, nie zauważyłem braku załącznika. pokazało, że wkleiło i już nie zerknąłem we wpisie...

wspomniałeś o drugim LOG'u.
ja mam tylko jeden i nie mam programu HijackThis. możesz mi podpowiedzieć troszkę co to za program w ogóle?
i zarejestruję się na forum które zaleciłeś zrobię nowego topic'a po "polskiemu"...

niezmiernie wielgachne THX za pomoc.
gdybyś odczytał (lub ktokolwiek Inny) dopisz coś o tym drugim programie.

zmykam, miłego Wszystkim.

Edited by dj.zolw, 30 September 2009 - 04:37 PM.

#6 garmanma

garmanma

Computer Masochist

• Members
  • 27,809 posts
  •  

Posted 30 September 2009 - 05:26 PM

Thank you very much, snemelk
Mark
Posted Image
why won't my laptop work?

Having grandkids is God's way of giving you a 2nd chance because you were too busy working your butt off the 1st time around
Do not send me PMs with problems that should be posted in the forums. Keep it in the forums, so everyone benefits
Become a BleepingComputer fan: Facebook and Twitter

#7 snemelk

snemelk

inżynier

• Malware Response Team
  • 1,468 posts
  •  

Posted 01 October 2009 - 04:49 AM

wspomniałeś o drugim LOG'u.
ja mam tylko jeden i nie mam programu HijackThis. możesz mi podpowiedzieć troszkę co to za program w ogóle?
i zarejestruję się na forum które zaleciłeś zrobię nowego topic'a po "polskiemu"...

Ok, czekam na Twój temat na SWI forums...
Co do programu HijackThis... Generalnie wszystko jest opisane w forum FAQ - pobierasz plik instalacyjny ze strony Trend Micro, instalujesz program, uruchamiasz wybierając opcję "Scan and Save Log"... Log zapisujesz a następnie wklejasz do tematu razem z logiem z programu ComboFix... ;).. Nie zapomnij opisać problemu...

Thank you very much, snemelk

No problem!.. :thumbsup:. I'll let you know once this thread can be closed...
c18903e63196580f.gif
snemelk.hekko.pl - my site with a few computer security tips...
Silesia - that's where I live!

"If I had some duct tape, I could fix that." - MacGyver

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users