Jump to content


 


Register a free account to unlock additional features at BleepingComputer.com
Welcome to BleepingComputer, a free community where people like yourself come together to discuss and learn how to use their computers. Using the site is easy and fun. As a guest, you can browse and view the various discussions in the forums, but can not create a new topic or reply to an existing one unless you are logged in. Other benefits of registering an account are subscribing to topics and forums, creating a blog, and having no ads shown anywhere on the site.


Click here to Register a free account now! or read our Welcome Guide to learn how to use this site.

Photo

Css Help


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1 nixx

nixx

  • Members
  • 159 posts
  • OFFLINE
  •  
  • Local time:09:19 PM

Posted 08 September 2008 - 02:32 AM

hi

i'm having trouble with styling divs. i made a main div with 2 nested divs. when one div has contents, that div would expand vertically. the trouble is, the other div' background doesn't show.

here's the html code and the css code. help would be appreciated. thanks!


<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" xml:lang="en" lang="en">
	<head>
		<title>sample home page</title>
		<link rel="stylesheet" type="text/css" href="pinpoint3.css" />
	</head>
	<body>
		<div id="container">
			<div id="wrapper">
				<div id="top">
					<div id="leftTop">
					</div>
					<div id="rightTop">
					</div>
				</div> <!--end of top-->
				<div id="main">
					<div id="left">
						<div id="leftMain">
							<p>
								Ēfarė ėshtė Lorem Ipsum?

Lorem Ipsum ėshtė njė tekst shabllon i industrisė sė printimit dhe shtypshkronjave. Lorem Ipsum ka qenė teksti shabllon i industrisė qė nga vitet 1500, kur njė shtypės i panjohur morri njė galeri shkrimesh dhe i ngatėrroi pėr tė krijuar njė libėr mostėr. Teksti i ka mbijetuar jo vetėm pesė shekujve, por edhe kalimit nė shtypshkrimin elektronik, duke ndenjur nė thelb i pandryshuar. U bė i njohur nė vitet 1960 me lėshimin e letrave 'Letraset' qė pėrmbanin tekstin Lorem Ipsum, e nė kohėt e fundit me aplikacione publikimi si Aldus PageMaker qė pėrmbajnė versione tė Lorem Ipsum.
Pse e pėrdorim?

	Ėshtė njė fakt gjerėsisht i njohur qė lexuesi do tė hutohet nga pėrmbajtja e njė faqeje gjatė kohės qė shikon dizenjimin. Arsyeja e pėrdorimit tė Lorem Ipsum ėshtė sepse ka pak a shumė distribucion normal tė gėrmave, ndryshe nga pėrdorimi i 'Pėrmbajtja kėtu, pėrmbajtja kėtu', qė e bėn tė ngjajė me njė gjuhė tė lexueshme. Shumė aplikacione publikimi dhe editorė tani pėrdorin Lorem Ipsum si tektin e tyre bazė, dhe njė kėrkim 'lorem ipsum' do tė shfaqė shumė faqe interneti tė pambaruara qė nė vend tė pėrmbajtjes kanė pikėrisht tekstin Lorem Ipsum. Shumė versione kanė evoluar gjatė viteve, disa nė mėnyė kazuale, disa me qėllim (humor dhe gjėra tė ngjashme).
	 
Nga vjen?

Ndryshe nga mendimi popullor, Lorem Ipsum nuk ėshtė tekst ēfarėdo. Rrėnjėt i ka nė njė pjesė tė letėrsisė klasike Latine tė viteve 45 BC, duke e bėrė mė shumė se 2000 vjet tė lashtė. Richard McClintock, njė profesor Latin ne Hampden-Sydney College nė Virginia, kėrkoi pėr njė nga fjalėt mė tė ēuditshme tė tekstit, consectetur dhe duke parė citimet e fjalės nė letėrsinė klasike zbuloi pa dyshim burimin. Lorem Ipsum vjen nga seksionet 1.10.32 dhe 1.10.33 tė "de Finibus Bonorum et Malorum" (Ekstremet e tė Mirės e tė Keqes) nga Cicero, shkruar nė vitin 45 BC. Libri ėshtė njė traktat mbi teorine e etikės, shumė i famshėm gjatė Rilindjes. Rreshti i parė i Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet.." vjen nga seksioni 1.10.32.

Pjesa standarte e Lorem Ipsum e pėrdorur qė nė vitet 1500 riprodhohet mė poshtė pėr tė interesuarit. Seksionet 1.10.32 dhe 1.10.33 tė "de Finibus Bonorum et Malorum" nga Cicero janė gjithashtu tė riprodhuara nė formėn origjinale tė shoqėruara nga versionet e pėrkthyera nė anglisht tė vitit 1914 nga H. Rackham.
Ku mund ta gjej?

Ka shumė variacione tė tekstit Lorem Ipsum, por pjesa mė e madhe kanė pėsuar ndryshime, duke shtuar humor ose duke i ngatėrruar fjalėt tė cilat nuk duken mė tė besueshme. Nėse do tė pėrdorni tekstin Lorem Ipsum, sigurohuni qė nė tekst nuk ėshtė fshehur ndonjė shkrim i turpshėm. Tė gjithė gjeneruesit Lorem Ipsum nė internet priren tė pėrsėrisin fragmente tė caktuara, duke e bėrė kėtė gjeneruesin e parė tė vėrtetė nė internet. Gjeneruesi pėrdor njė fjalor me mė shumė se 2000 fjalė Latine, i kombinuar me struktura fjalishė pėr tė gjeneruar Lorem Ipsum qė duket i arsyeshėm. Teksti i gjeneruar ėshtė kėshtu gjithmonė i pa pėrsėritur, pa humor tė fshehur ose fjalė jo karakteristike, etj.

							</p>
						</div> <!--end of leftMain-->
					</div> <!--end of left-->
					<div id="right">
						<div id="rightMain">
						</div> <!--end of rightMain-->
					</div> <!--end of right-->
				</div> <!--end of main-->
				<div id="bottom">
					<div id="leftBottom">
					</div>
					<div id="rightBottom">
					</div>
				</div> <!--end of bottom-->
			</div> <!--end of wrapper-->
		</div> <!--end of container-->
	</body>
</html>

--------------------------------------------------------------------------------------------

*
{
	padding:0;
	margin:0;
}

html, body
{
	font-size:1em;
	font-family:arial;
	background:#cecece;
	padding:0 0 5em 0;
}

#container
{
	width:100%;
}

#wrapper
{
	width:70%;
	margin:0 auto 0 auto;
	padding:5em 0 0 0;
}

#top
{
	width:100%;
}

#leftTop
{
	float:left;
	background:#4e97ca url(images/leftTop.gif) no-repeat top left;
	width:20%;
	height:30px;
}

#rightTop
{
	float:left;
	background:#fff url(images/rightTop.gif) no-repeat top right;
	width:80%;
	height:30px;
}

#main
{
	float:left;
	width:100%;
}

#left
{
	clear:both;
	float:left;
	width:20%;
	height:100%;
	background:#4e97ca;
	min-height:35em;
}

#leftMain
{
	width:100%;
	height:100%;
	background:#4e97ca;
}

#right
{
	float:left;
	width:80%;
	height:100%;
	background:#fff;
	min-height:35em;
}

#rightMain
{
	float:left;
	width:100%;
	height:100%;
	background:#fff;
}

#bottom
{
	width:100%;
}

#leftBottom
{
	float:left;
	background:#4e97ca url(images/leftBottom.gif) no-repeat top left;
	width:20%;
	height:30px;
}

#rightBottom
{
	float:left;
	background:#fff url(images/rightBottom.gif) no-repeat top right;
	width:80%;
	height:30px;
}


BC AdBot (Login to Remove)

 

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users